Retro Dekorasyon Önerileri

Retro fazlasıyla dikkat çekici bir dekorasyon çeşidi. Geçmişte çok meşhur olan stilin günümüzde de aynı ilgiyi göstermesi ne kadar hoş bir dekorasyon tarzı olduğunu gösteriyor. Günümüzde pek çok özellikle retro tarzı eşyalar temin ederek evini bu şekilde dizayn etmektedir. Retro tarzı düşünmekteyseniz; abartıyı ve renkleri baştan kabul etmenizde yarar var.

Metal Masa Sandalyeler

Geçmişte ince metal ayakları olan sandalye ve masalar modanın zirvesindeydi. Retro tarzı ile bütünleşmiş metal ayaklı masa sandalyeler olmadan retro tarzını bütünlemek olanaksız. Metal ayaklı masa sandalye denince hali hazırda mobilya mağazalarında satılan modeller akla gelmesin. Ayaklar incecik, metal ve silindir şekilde olmalı. Günümüzün kare kalın ayaklı metal masalarıyla retro stil yapamazsınız.

Retro Stil için Doğru Renkler

Retro stil bir ev için renk konusunda tamamen özgürsünüz ama kontrast yaratmanız bu stilin olmazsa olmazıdır. Mavi, pembe ve bordo renkleri kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde mavi, yeşil ve sarı üçlemesini de tercih edebilirsiniz. Retro stili için canlı ve baskın renkler olmazsa olmazdır ama nadir olarak bej, beyaz, soft renkler de kullanabilirsiniz.

Retro Stilde Halı ve Perde Seçimi

Retro stildeki eviniz için halı ve perde seçecekseniz; karmaşıklık ilk sırada olmalı. Halı yerine renk renk dokunmuş ince kilimleri tercih edebilirsiniz. Perdeler konusunda hiç çekingen davranmayın ve bol desenli, renkli modellerle pencerelerinizi süsleyin. Perde seçiminde kullanacağınız desen ve renklerin evin genel renk uyumuna uygun olmasına özen göstermenizde yarar var. Retro stilde fon perdeler her zaman ön plandadır ve tül neredeyse hiç kullanılmaz.

Retro Stilde Aksesuar Seçimi

Retro stili dizayn ettiğiniz evinizde dekorasyon için bolca raf kullanabilirisiniz. Duvarların kalabalık olmasında hiçbir sakınca yoktur. Rafları kitaplarla, dergilerle doldurabilir ya da rengarenk aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Evinizin en güzel köşesine sarı mavi ya da mor bir sallanan sandalye konumlandırabilirsiniz. Eski radyolar, plak çalarlar aksesuar olarak kullanmak için uygundur.

Retro Stilde Duvar Süslemeleri

Retro stilde ayna pek kullanılmaz çünkü ferah ve ışıltılı bir görünüm retro stilin tam tersini yansıtmaktadır. Bu nedenle duvarlarınızda tablolara bolca yer verebilirsiniz. Kanvas tablolar retro stil için idealdir çünkü çerçeve detaylarıyla uğraşmanız gerekmez. Dekoreyon.com, kanvas tablolarınızı tamamen sizin tasarlamanız için fırsat vermektedir. Çok sevdiğiniz retro bir görüntüyü siteye yükleyerek kanvas tablo haline getirtebilirsiniz. Retro stile uygun olan rengarenk kanvas tabloları Dekoreyon’dan 12 taksit imkanıyla satın alabilirsiniz. Duvarlara saatli kanvas tablolar kullanabileceğiniz gibi eski stil saatleri de tercih edebilirsiniz.

Dressuar için Yer Açın

Retro stilin temel eşyalarından birisi dressuarlardır. Kapı girişinin yakınlarına yerleştirilerek ayna ile tamamlanmış bir dressuar olmadan retro tarzı kabul edilemez. Dressuarınızın rengini doğru tercih etmelisiniz. Örneğin eviniz sarı, mavi, mor tonlarındaysa dressuarınızı da sarı veya mavi tercih edebilirsiniz. Bordo, pembe, mavi karışımı retro tarzlarda pembe dressuar ideal olacaktır.

Retro Bir Mutfak için Doğru Seçimler

Mutfağınızı retro dizayn etmek için camlarda dantelli perdeler, abartılı masa örtüleri gerekecektir. Duvarlara mutlaka tabaklık yaptırılmalı ve eski model tabaklar buralara yerleştirilmelidir. Metal ayaklı masa sandalye takımını salonla birlikte mutfakta da kullanabilirsiniz. Mutfak dolaplarında değişiklik yapma şansınız varsa retro tarza uygun modelleri tercih edebilirsiniz. Renkli buzdolaplarını da bu stilin bir parçası olarak kabul etmelisiniz.